Woda do picia dla niemowląt – kiedy i jaka?

Najnowsze zalecenia WHO mówią o tym, że niemowlętom karmionym piersią do ukończenia szóstego miesiąca życia nie powinno się podawać dodatkowo wody do picia. Dlaczego? Przez pierwsze pół roku dziecko otrzymuje z mlekiem mamy wszystko, co jest mu potrzebne, w tym także odpowiednie nawodnienie. Nawet w czasie upałów maluchowi wystarczy pierś – trzeba przystawiać dziecko częściej (najpierw z piersi płynie mleko, które doskonale gasi pragnienie, dopiero potem zmienia się w bardziej kaloryczne i zaspokajające głód pożywienie), a sam pokarm w gorące dni także się zmienia i staje się bardziej wodnisty, idealny do zaspokojenia pragnienia.

 

Jakie mogą być skutki zbyt wczesnego podawania dziecku wody?

Woda podawana maluszkowi butelką ze smoczkiem może powodować zaspokajanie apetytu, a także potrzeby ssania, co (szczególnie na początku karmienia piersią) może powodować kłopoty w skutecznym i prawidłowym karmieniu. Poza tym zdarza się (co prawda bardzo rzadko), że zbyt duża ilość wody rozcieńcza krew, co może doprowadzić do zaburzenia równowagi chemicznej.

 

Kiedy zatem wprowadzić wodę do diety dziecka?

Odpowiedź jest prosta – w momencie rozszerzania diety dziecka o pokarmy stałe. Im więcej produktów niemowlę otrzymuje poza mlekiem mamy, tym więcej wody powinno wypijać (oprócz wody zawartej w pożywieniu dodatkowo ok. 400 ml dziennie). Podobnie rzecz ma się z niemowlętami karmionymi mlekiem modyfikowanym – dodatkową wodę powinno się im podać w chwili rozpoczęcia rozszerzania diety.

 

Jaką wodę podawać niemowlakowi?

Najlepsza woda dla niemowląt to niegazowana woda źródlana z niewielką ilością składników mineralnych oraz z atestem Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka (uwaga! trzeba dokładnie czytać etykietę, bo niektóre wody z atestem są przeznaczone dla dzieci od 3 roku życia i nie nadają się dla niemowląt). Ważne jest także to, aby woda podawana dziecku była świeża, dlatego najlepiej kupować wodę w małych butelkach i przestrzegać zaleceń producenta (po otwarciu przechowywać w lodówce maksymalnie 48 godzin).

 

Czy wodę dla niemowlaka trzeba przegotować?

Przez kilka pierwszych dni podawania wody dziecku dobrze jest ją przegotować, ponieważ delikatny układ trawienny dziecka może nie być przygotowany na picie surowej wody, w której mogą znajdować się różne drobnoustroje. Później nie jest to konieczne, o ile podajemy wodę świeżą i dobrej jakości. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do świeżości lub jakości wody, bezpieczniej jest ją przegotować.

 

Jaka powinna być temperatura wody podawanej niemowlakowi?

Woda dla niemowlaka powinna mieć temperaturę pokojową. Lepiej podać dziecku napój zbyt zimny niż zbyt ciepły – to, co nam wydaje się lekko ciepłe dziecku może wydać się za gorące.

 

Woda do przygotowywania posiłków – musi być butelkowana czy może być z kranu?

Niemowlakowi można przygotowywać posiłki na bazie wody z kranu, lepiej jednak użyć odpowiedniego filtra, który oczyści kranówkę z metali ciężkich, chloru, pestycydów, herbicydów czy zanieczyszczeń organicznych.


Dodaj komentarz