Udrażnianie rur sodą oczyszczoną – 2 ekologiczne sposoby

Sklepowe chemiczne środki do udrażniania rur cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – dzięki zastosowaniu silnie żrących substancji są bardzo skuteczne i błyskawicznie radzą sobie z zatkanymi rurami. Niestety nie pozostają obojętne dla twojego zdrowia i środowiska.

Ich główny składnik to wodorotlenek sodu (NaOH), czyli żrąca soda kaustyczna – związek chemiczny, który przy nieuważnym stosowaniu może doprowadzić do poparzeń skóry, uszkodzeń oczu, błon śluzowych nosa, jamy ustnej i gardła, a także przewodu pokarmowego. Dlatego stosuj go bardzo ostrożnie (szczególnie, jeśli masz dzieci).

Co można zrobić, żeby poradzić sobie z zatkanymi rurami bez używania chemicznych środków? Mam dla ciebie dwa sprawdzone sposoby, dzięki którym łatwo i ekologicznie udrożnisz zapchane odpływy. Wystarczy ci soda oczyszczona, ocet i sól, czyli produkty, które najprawdopodobniej masz w swojej kuchni. Takie domowe mikstury są bezpieczniejsze dla środowiska i dla całej twojej rodziny. Jest to też dobry sposób na zużycie zwietrzałej sody oczyszczonej (wcześniej użytej np. jako pochłaniacz zapachów).

 

1. Do odpływu zlewu wsyp pełną szklankę sody oczyszczonej, a następnie zalej ją gorącym octem (ocet możesz zagotować w garnuszku lub po prostu podgrzać w kuchence mikrofalowej). Odczekaj chwilę aż mieszanka zacznie działać i wlej do odpływu dużą ilość świeżo zagotowanej wody (minimum litr). Jeśli za pierwszym razem efekt nie będzie zadowalający, powtórz cały proces aż rury będą drożne.

2. Do odpływu zlewu wsyp szklankę zmieszanej w równych proporcjach sody oczyszczonej i soli (jeśli często masz kłopoty z zatkanymi rurami, przygotuj sobie większą ilość takiej mieszanki i przechowuj ją w szczelnie zamkniętym pojemniku), a następnie wlej do odpływu szklankę wrzątku. Miksturę zostaw na całą noc, a rano opłucz zlew dużą ilością gorącej wody z kranu.

3. Soda oczyszczona pomoże ci także, jeśli po dłuższej nieobecności w domu czujesz, że z odpływów rur zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Przed każdym dłuższym wyjazdem po prostu wsyp do odpływu zlewu kilka łyżek sody oczyszczonej, która wchłonie przykre zapachy.

 

 

Pomysły pochodzą z książki V.Lansky „Soda oczyszczona – 500 praktycznych zastosowań”.


3 komentarze

 • Iwona

  28 marca 2018

  Domowe metody na udrażnianie kanalizacji niestety nie zawsze są skuteczne i trzeba sięgnąć po pomoc fachową. Bardzo polecam wuko Wrocław. Świetni specjaliści warci polecenia!

  Reply
 • Andrzej

  13 sierpnia 2018

  to badziewne smyki naciagacze, a ocet i soda działa

  Reply
 • Anna

  1 października 2018

  Świetne porady. Właśnie szukałam coś na temat sody i octu, bo już od niejednej osoby słyszałam to i owo ale tu w formie poradnika bardzo fajnie to jest wyjaśnione i opisane.

  Reply

Dodaj komentarz