Miód – najlepsze lekarstwo

Miód od setek lat stosowany był w ludowej medycynie jako skuteczne lekarstwo na wiele chorób. Okazuje się, że słusznie – najnowsze badania naukowe potwierdzają zalety miodu i udowadniają jego prozdrowotne właściwości. Jest tylko jeden warunek – należy spożywać go regularnie. Sprawdź, w leczeniu jakich schorzeń sprawdzi się miód i jak należy go stosować:

 

Miód jako naturalny antybiotyk

Udowodniono, że dzięki zawartości oksydazy glukozowej, lizozymu, apidycyny, rutyny i inhibiny miód ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu bardzo skutecznie zwalcza paciorkowce, pierwotniaki, grzyby z rodzaju Candida, ziarniaki gram-dodatnie i pałeczki gram-ujemne. Jest często stosowany w przypadku przeziębień, bólu gardła (wykazano silne działanie wykrztuśne i łagodzące miodu), anginy, chorób grypopodobnych, osłabienia organizmu, a nawet zapalenia zatok (w tym wypadku jest często skuteczniejszy niż konwencjonalne leki).

 

Regeneracja i odbudowa

Osoby zmęczone i przepracowane powinny często sięgać po miód – jego składniki (przede wszystkim biokatalizatory i jony metali) pomagają w regeneracji i odbudowie organizmu. Miód ma zbawienny wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł (za te cudowne właściwości pokochali go sportowcy i osoby aktywnie fizyczne). Udowodniono, że niweluje także szkodliwe działanie toksyn pochodzących z zanieczyszczonego środowiska oraz używek, dlatego palacze i miłośnicy kawy na stałe powinni włączyć go do swojej diety.

 

Właściwości antyoksydacyjne

Miód (a przede wszystkim miód gryczany i miody spadziowe) zawiera bardzo dużo polifenoli, które charakteryzują się wysokimi właściwościami antyoksydacyjnymi, co wpływa na blokowanie powstawania wolnych rodników odpowiedzialnych m.in. za choroby nowotworowe, miażdżycę i różnego rodzaju stany zapalne. Dzięki temu miód zapobiega nowotworom, zawałom, udarowi mózgu, chorobom niedokrwiennym serca i chorobie Alzheimera.

 

Miód jako probiotyk

W miodzie znajduje się aż 12 różnych szczepów pałeczek kwasu mlekowego, co – obok m.in. jogurtu naturalnego, kiszonej kapusty i ogórków – czyni go doskonałym, naturalnym probiotykiem. Bakterie probiotyczne dobrze wpływają na florę jelitową, a co za tym idzie chronią układ pokarmowy, poprawiają trawienie, przyspieszają przemianę materii i obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie.

 

Działanie gojące i kojące

Okazuje się, że miód można nie tylko jeść, ale także stosować zewnętrznie jako główny składnik opatrunku. Zastosowanie miodu oczyszcza ranę, łagodzi ból, działa przeciwzapalnie, przyspiesza procesy gojenia, a dodatkowo zmniejsza widoczność powstałej blizny. Można przykładać go bezpośrednio do rany lub wykonać opatrunek posmarowany miodem (dzięki temu produkt będzie ściśle przylegał do rany i zostanie dokładnie tam, gdzie jest potrzebny). Udowodniono, że miód pomaga także na oparzenia, odleżyny i suche, popękane usta.

 

Miód dobry także na inne dolegliwości

To jednak nie wszystko. Miód chroni wątrobę, przyspiesza produkcję hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi, poprawia krążenie krwi i obniża ciśnienie. Pomaga leczyć cukrzycę, choroby układu moczowego, a także zbawiennie wpływa na żołądek i drogi żółciowe. Dowiedziono, że miód pomaga zmniejszyć obrzęk błon śluzowych, dzięki czemu działa przeciwalgericznie (głównie na drogi oddechowe).

 

Jak go stosować?

Miód można stosować na kilka sposobów:

  • przede wszystkim w czystej postaci,
  • jako napój przygotowany z letniej wody z dodatkiem 1-2 łyżek miodu pity trzy razy dziennie,
  • jako miksturę przygotowaną z miodu i cynamonu dodawanych w takich samych proporcjach (wystarczy jeść łyżkę dziennie),
  • jako płukankę na gardło – 4 łyżeczki miodu rozpuszczone w szklance ciepłej wody (gardło należy płukać cztery razy dziennie).

 


Dodaj komentarz