Jaki środek do prania wybrać?

Proszki, płyny, kapsułki lub ekologiczne orzechy do prania – środków piorących dostępnych w sklepach jest bardzo dużo. Który z nich wybrać? Poznajcie ich wady i zalety.

 

Proszek do prania

Najpopularniejszym środkiem piorącym jest znany nam wszystkim proszek do prania. Jest to mieszanka chemiczna zawierająca związki powierzchniowo czynne, enzymy, związki zmiękczające wodę oraz środki wybielające. Używanie proszku do prania jest bardzo proste: odmierzamy odpowiednią ilość proszku, wsypujemy do szufladki pralki i włączamy program piorący. Jeśli chcesz dodatkowo uzyskać piękny zapach, musisz użyć oprócz proszku także płynu do płukania. Proszek jest bardzo skuteczny, najlepiej radzi sobie z dopieraniem bardzo brudnego prania, ale ma też swoje wady. Zawarte w nim enzymy i rozjaśniacze mogą powodować reakcje alergiczne i wysypki, wybielacze mogą podrażniać skórę i oczy, a LAS (liniowy alkilobenzenosulfonian) może powodować przyspieszenie bicia serca, zawroty i bóle głowy, utratę przytomności, a niekiedy nawet wpływać na niszczenie szpiku kostnego i zanik czerwonych krwinek, który powoduje anemię.

 

Płyn lub żel do prania

Bardzo popularne są także płyny i żele do prania. Zdecydowanie lepiej od proszku nadają się do krótkich programów prania (proszek potrzebuje dłuższego czasu na rozpuszczenie się, w czasie krótkiego programu może zbijać się w grudki i pozostać na ubraniach i we wnętrzu pralki). Często zawierają substancje zmiękczające i zapachowe, dzięki czemu użycie płynu do płukania nie będzie już konieczne. Płyny do prania mają najszerszą ofertę: są specjalne do prania wełny, delikatnych tkanin, jaskrawych kolorów, czarnych ubrań. Okazuje się jednak, że płynne środki do prania gorzej usuwają brud niż tradycyjne proszki. Co ważne dla alergików i osób z wrażliwą skórą – nie powodują tylu podrażnień co proszki do prania.

 

Kapsułki

Nowość na rynku zdobywająca coraz większą popularność. Kapsułki są bardzo wygodne: do bębna pralki wrzucasz jedną kapsułkę i włączasz program piorący (często kapsułki zawierają już płyn do płukania, zatem jego dodatkowe użycie jest zbędne). Nie są tak skuteczne jak proszek, ale lepiej niż płyn do prania usuwają zabrudzenia. Świetnie sprawdzają się w małych łazienkach, ponieważ zajmują niewiele miejsca. W domu, w którym są małe dzieci trzeba szczególnie dobrze je chować – dzieci mogą zainteresować się dość ciekawie wyglądającymi kapsułkami. Kapsułki są też nieco droższe od proszku czy płynu do prania i mają jedną dość istotną wadę – nie nadają się do prania ręcznego.

 

Orzechy piorące

Najbardziej ekologicznym i ekonomicznym wyborem są orzechy piorące. Nie zawierają żadnej chemii i są bardzo wydajne – tych samych orzechów można używać wielokrotnie. Jak działają? – ich łupiny zawierają saponinę (naturalny detergent), który działa odtłuszczająco i w kontakcie z wodą tworzy nadającą się do prania pianę. Niestety w porównaniu z tradycyjnymi chemicznymi środkami do prania orzechy wypadają bardzo słabo – bardziej uciążliwe plamy nie odpierają się, a białe ubrania szarzeją. Ważna informacja dla osób o wrażliwej skórze – orzechy piorące nie alergizują.

 

Dodatkowe środki wspomagające pranie:

Płyn do płukania – zmiękcza tkaniny i nadaje im przyjemny zapach.
Wybielacz – pomaga przywrócić ubraniom śnieżną biel.
Odplamiacz – stosowany bezpośrednio na ubranie lub dodawany do prania pomaga uporać się z uporczywymi plamami.
Chusteczki wyłapujące kolory – wyłapują wypłukane z ubrań cząsteczki koloru, dzięki czemu chronią pozostałe ubrania przed zafarbowaniem.


2 komentarze

 • niechaaa

  13 lipca 2016

  orzechy piorące… nie miałam o nich pojęcia 🙂

  Reply
 • ospzabawa.pl

  6 września 2017

  Ciekawe 🙂

  Reply

Dodaj komentarz