Jak zrobić świąteczne szyszki na choinkę (DIY)

Jeśli lubisz proste ozdoby świąteczne i odczuwasz ogromną satysfakcję z własnoręcznego przygotowania dodatków do domu, mam dla ciebie świetny pomysł na bożonarodzeniową dekorację – gustowne szyszki na choinkę. Oprócz pięknego wyglądu mają jeszcze jedną bezsprzeczną zaletę – nie tłuką się i są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu małe dzieci śmiało same mogą dekorować nimi bożonarodzeniowe drzewka (przetestowane na mojej dwuletniej córce).

 

Co będzie potrzebne:

  • szyszki (dowolnej wielkości i kształtu – tak naprawdę z każdej uda się zrobić przepiękną ozdobę)
  • złota lub srebrna farba w sprayu (świetnie sprawdzi się też sztuczny śnieg)
  • brokat w sprayu
  • pistolet z klejem na gorąco
  • wstążka w dowolnym kolorze (szerokość ok. 1-2 cm)
  • ozdobny sznureczek (do kupienia w pasmanteriach)
  • folia ochronna i jednorazowe rękawiczki

 

Krok pierwszy – przygotuj szyszki

Szyszki trzeba umyć – można opłukać je pod bieżącą wodą lub prysznicem, ale żeby pozbyć się wszystkich zabrudzeń dobrze byłoby namoczyć je w misce z wodą. Kolejny etap to suszenie szyszek – możesz luźno ułożyć je w kartonowym pudełku na kaloryferze, skorzystać z suszarki do warzyw i owoców lub włożyć do piekarnika na 1-2 godziny (ustaw najniższą temperaturę i zostaw uchylone drzwiczki). Dobrze osuszone szyszki będą miały otwarte łuski.

 

Krok drugi – malowanie

Tak przygotowane szyszki możesz już malować farbą w sprayu. Koniecznie rozłóż folię ochronną i załóż rękawiczki zabezpieczające ręce przed zabrudzeniem farbą. Szyszki spryskuj farbą z odległości około 20 cm (jednorazowe rozpylenie sprayu da efekt pomalowanych końcówek, jeśli natomiast oczekujesz całościowego pokrycia, farbę musisz aplikować kilkakrotnie, aż do uzyskania zadowalającego efektu). Zamiast farby równie dobrze możesz użyć sztucznego śniegu. Na wyschniętą farbę rozpyl odrobinę brokatu w sprayu (brokat pięknie będzie się mienił w blasku choinkowych lampek).

 

Krok trzeci – zawieszki

Teraz kolej na przyczepienie zawieszek. Ozdobny sznurek potnij na równe kawałki i przyklej do szyszki za pomocą kleju na gorąco. Taka zawieszka naprawdę mocno się trzyma. Klej jest widoczny, ale kolejny krok pozwoli nam go sprytnie zamaskowć.

 

Krok czwarty – kokardka

Wstążkę potnij na kilkunastocentymetrowe kawałki i zrób z nich kokardki (ja korzystałam z bardzo prostej i popularnej w internecie metody „na widelec” – klik). Wstążkę na dole kokardki (tzw. ramiona) przytnij do pożądanej długości, a brzegi szybkim ruchem opal nad zapalniczką lub świeczką (dzięki temu brzegi wstążki nie będą się pruły i strzępiły). Tak przygotowaną kokardkę przyklej za pomocą kleju na gorąco w miejscu zamocowania sznurka.

 

I gotowe! Tak przygotowane szyszki można zawieszać na choince. Dajcie znać, jakie jeszcze ozdoby bożonarodzeniowe udało wam się własnoręcznie zrobić.


Dodaj komentarz