Jak przechowywać produkty sypkie?

Rozsypany w szafce cukier lub mąka wysypująca się z przedziurawionej torebki – z pewnością znasz taki widok. Przechowywanie produktów sypkich w otwartych fabrycznych woreczkach i torebkach to nienajlepszy pomysł. Jak je zatem przechowywać, żeby było wygodnie, bezpiecznie i estetycznie? Sprawdź!

 

Fabryczne opakowania

W opakowaniach fabrycznych przechowywać można tzw. zapasy, czyli produkty jeszcze nieotwierane. Mąka, cukier, sól lub makaron  w otwartych torebkach czy woreczkach nie są bezpieczne. Dlaczego? Nie dość, że artykuły spożywcze, które wysypują się z takich opakowań brudzą kuchnię i wyglądają nieestetycznie, to dodatkowo są świetnym wabikiem na drobne szkodniki i owady. Mole spożywcze czy karaluchy czują jedzenie i jeśli mają łatwy dostęp do otwartych opakowań z produktami sypkimi, są w stanie szybko i na długo się w nich zadomowić, a pozbycie się ich z kuchni nie jest łatwe. Pamiętaj także, że nawet szczelnie zamknięte papierowe torebki nie uchronią twojego jedzenia przed wilgocią i insektami. Jakie rozwiązanie będzie zatem bardziej odpowiednie?

 

Metalowe lub aluminiowe puszki

Metalowe puszki bardzo dobrze nadają się do przechowywania np. herbaty czy domowych ciasteczek, które powinny być szczelnie zamknięte. Nie można w nich natomiast trzymać soli i innych produktów, które mają kwaśny odczyn, bo prawdopodobnie wejdą z metalem w reakcję, która spowoduje utworzenie się rdzy lub osadu na pojemniku, a wtedy taki produkt nie nadaje się do spożycia.

 

Pojemniki plastikowe


Pojemniki plastikowe bardzo dobrze nadają się do przechowywania produktów sypkich – mają szczelne pokrywki, najczęściej są przezroczyste i można je kupić w najróżniejszych kształtach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do każdej szafki lub szuflady. Są niedrogie i nie wchodzą w reakcje z artykułami spożywczymi, co sprawia, że są bezpieczniejsze od metalowych puszek.  Zawsze sprawdzaj jednak, czy wybrany przez ciebie plastikowy pojemnik ma oznaczenie informujące o tym, że nadaje się do kontaku z żywnością (ikonka widelca i kieliszka na spodzie opakowania) – nie każdy bowiem rodzaj plastiku nadaje się do tego celu.

 

Szklane słoje i słoiki

Najodpowiedniejszymi pojemnikami do przechowywania produktów sypkich są bez wątpienia szklane słoje i słoiki. Są estetyczne, szczelne, bez żadnych wyjątków nadają się do kontaktu z żywnością, bardzo łatwo utrzymać je w czystości i odpowiednio dobrane potrafią dodać uroku wnętrzu każdej kuchni. Są bardzo bezpieczne – nie wchodzą w żadne reakcje z artykułami spożywczymi, można w nich zatem przechowywać każdy rodzaj pożywienia. Nie musisz ich kupować – jeśli kupujesz kawę rozpuszczalną lub inne produkty spożywcze w ładnych, pojemnych słoikach, możesz wykorzystać je po opróżnieniu do przechowywania produktów sypkich – to zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

 


One Comments

  • Bożena

    24 sierpnia 2017

    U mnie w kuchni królują słoiki i plastikowe pojemniki.

    Reply

Dodaj komentarz