Jak dbać o zmywarkę

Zmywarki do mycia naczyń zdobywają coraz większą popularność i ułatwiają życie milionom ludzi na całym świecie. Co zrobić, żeby służyły długo i bez awarii? Jak dbać o zmywarkę do naczyń?

1.    Używaj odpowiednich środków do mycia naczyń w zmywarce (na każdym z nich powinna być informacja, że przeznaczony jest do zmywarek):
Tabletki i płyny – stosuj te dobrej jakości, dzięki temu unikniesz niedomytych talerzy i możesz uruchamiać krótsze cykle zmywania (detergenty słabej jakości nie poradzą sobie z brudem w krótszym czasie).
Sól do zmywarki – używaj jej koniecznie (sól zmiękczy wodę, co pomoże chronić twoją zmywarkę przed osadzaniem się kamienia i korodowaniem).
Nabłyszczacz – nie jest obowiązkowy, ale jego stosowanie zapewni twoim naczyniom piękny połysk.
Odświeżająca zawieszka do zmywarek – jej używanie pomoże uniknąć przykrego zapachu wydobywającego się ze zmywarki. Zamiast odświeżacza możesz spryskać wnętrze urządzenia odrobiną octu winnego.

2.    Przed włożeniem naczyń do zmywarki usuń z nich resztki jedzenia – dzięki temu unikniesz zapychania filtrów.

3.    Raz na dwa tygodnie wyjmij filtr i wyczyść jego sitko – wystarczy do tego najzwyklejszy płyn do mycia naczyń (dzięki temu unikniesz zapchania filtra).

4.    Raz na dwa tygodnie czyść wnętrze zmywarki – przemyj boki drzwiczek, panel sterujący urządzenia i uszczelki (upewnij się, że nie zalegają w nich resztki jedzenia). Użyj do tego płynu do mycia naczyń.

5.    Po skończonym cyklu zmywania i wyjęciu czystych naczyń zostawiaj uchylone drzwiczki – pozwoli to urządzeniu oddychać i nie dopuści do postawania nieprzyjemnego zapachu. Dzięki temu także uszczelki będą miały możliwość porządnie wyschnąć. Żeby zakonserwować uszczelki, możesz natrzeć je raz na jakiś czas wazeliną.

6.    Co kilka tygodni zafunduj swojej zmywarce pusty jak najdłuższy cykl zmywania z użyciem specjalnego płynu do mycia zmywarek – taki preparat rozpuści brud, tłuszcz, kamień i inne osady (zamiast preparatu ze sklepu możesz wsypać do pojemnika na tabletkę całe opakowanie sody oczyszczonej, a na dno zmywarki wlać trochę octu).

7.    Raz na jakiś czas opłucz koszyki na sztućce pod mocnym strumieniem bieżącej wody – dzięki temu usuniesz z kratek osadzone tam drobinki zanieczyszczeń.

8.    Sprawdź, czy otwory na wodę w ramionach zmywarki nie są zablokowane – jeśli tak, udrożnij je wykałaczką.

9.    Włączaj zmywarkę przynajmniej dwa razy w tygodniu (a najlepiej codziennie), żeby uniknąć psucia się resztek jedzenia na naczyniach.

Pamiętaj, że nie wszystkie naczynia możesz myć w zmywarce (pisaliśmy o tym tutaj).


Dodaj komentarz