Jak dbać o pralkę?

Jeśli pralka ma służyć długie lata, trzeba o nią odpowiednio dbać. Dlaczego? Bo w szufladce na środki piorące i w bębnie gromadzą się pozostałości po proszku i płynach do prania, a kołnierz bębna często wilgotnieje i powstaje na nim grzyb i pleśń. Od tego już tylko krok do wyciągania z pralki brzydko pachnącego prania i odkładania się na jej częściach kamienia, co znacznie skraca żywotność urządzenia. Dowiedz się, jak dbać o pralkę i uniknąć przykrych niespodzianek.

Przed wstawieniem cyklu czyszczącego wykonaj następujące zabiegi:

  • Wyczyść z resztek proszku i płynu szufladkę na środki piorące (o ile da się ją wyciągnąć) – najdokładniej można to zrobić w zmywarce do naczyń; jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba posłużyć się szczotką (lub małą szczoteczką do zębów) i dokładnie wyszorować szufladkę.
  • Filtr znajdujący się w dolnej części pralki – czyścimy go przynajmniej raz na dwa miesiące (w niektórych nowych pralkach są filtry samoczyszczące, ale warto do nich zajrzeć, bo mogą tam gromadzić się np. urwane guziki).
  • Kołnierz pralki – jeśli pokrył się czarnym nalotem, możesz wyczyścić go ściereczką nasączoną acetonem, zmywaczem do paznokci lub specjalnym środkiem do czyszczenia pralek dostępnym w sklepach; jeśli to nie pomaga możesz użyć bardziej radykalnej metody i przetrzeć kołnierz ściereczką nasączoną domestosem lub wybielaczem. Do tego celu można użyć także mieszanki octu i sody oczyszczonej. Zabieg ten powtarzać należy przynajmniej raz na dwa miesiące.

 

Ocet

Do pojemnika na detergenty lub bezpośrednio do bębna pralki wlej szklankę octu i nastaw puste pranie na wysoką temperaturę (najlepiej 90 stopni) – powtarzaj to przynajmniej raz w miesiącu (przy praniu średnio dwa-trzy razy w tygodniu; jeśli pierzesz rzadziej, zmniejsz także częstotliwość czyszczenia pralki). Taki zabieg skutecznie usunie kamień oraz resztki proszku do prania z bębna i innych części pralki oraz odświeży urządzenie. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu, ustaw dodakowe płukanie na pustym bębnie pralki.

 

Soda oczyszczona

Podobnie jak w przypadku octu wsyp szklankę sody oczyszczonej do pojemnika na detergenty lub bezpośrednio do bębna pralki i nastaw puste pranie na najwyższą temperaturę – w ten sposób pralka zostanie skutecznie zdesynfekowana.

Kwasek cytrynowy

Do pozbycia się kamienia z pralki można użyć także kwasku cytrynowego – 1/3 szklanki kwasku wsyp do szufladki na detergenty i nastaw puste pranie na najwyższą temperaturę.

Co jeszcze można zrobić?

  • wyjmuj pranie z pralki od razu po zakończeniu cyklu prania,
  • zostaw otwarte drzwiczki pralki po skończonym praniu i pozwól pralce wyschnąć,
  • używaj płynów do prania zamiast proszku – dzięki temu resztki nierozpuszczonego detergentu nie będą osadzać się na urządzeniu,
  • czyszczenie pralki powtarzaj raz w miesiącu.

Dodaj komentarz