Domowa posypka czekoladowa – prosty i szybki przepis

Do wielu deserów i wypieków konieczna jest rozdrobniona czekolada lub posypka czekoladowa. Można kupić ją w sklepie, ale czekolada, z której produkuje się takie czekoladowe wiórki często jest gorszej jakości i zawiera wiele niepotrzebnych dodatków. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zrobić taką czekoladową posypkę w domu wykorzystując dobrej jakości czekoladę w tabliczkach.

 

Do wykonania wiórków czekoladowych potrzebna jest jedynie tabliczka czekolady i najzwyklejszy obierak do warzyw. Przyłóż obierak do krótszego, cienkiego boku czekolady i szybkimi, energicznymi ruchami obieraj dokładnie tak, jak marchewkę czy ziemniaka. W ten oto prosty sposób otrzymasz wspaniałą posypkę z twojej ulubionej czekolady.

 

Takie czekoladowe wiórki wykorzystaj od razu do udekorowania deseru lub przechowuj w szczelnym pojemniczku w suchym i chłodnym miejscu (w ciepłe dni lepiej schować posypkę do lodówki). Świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciasteczek, posypka do dekoracji ciast i tortów, lodów, bitej śmietany, a także jako pyszny dodatek do kawy lub gorącej czekolady.


Dodaj komentarz