Domowa mąka jaglana – jak ją zrobić, do czego wykorzystać

Mąka jaglana to produkt, który coraz częściej można znaleźć w polskich domach. Ma mnóstwo zalet – jest zdrowa, poprawia przemianę materii, nie zawiera glutenu i można wykorzystywać ją na wiele różnych sposobów. Świetnie nadaje się m.in. do pieczenia ciast, chleba i robienia naleśników.

Mąkę jaglaną można po prostu kupić w sklepie, ale wyczuwa się w niej dość wyraźny gorzkawy posmak (wynika to z tego, że kasza, z której przygotowywana jest mąka w fabryce nie jest oczyszczona i wypłukana z osadu). Żeby cieszyć się pozbawionym goryczki smakiem mąki jaglanej warto samodzielnie przygotować ją w domu – jest to także dużo tańsze rozwiązanie (za 1 kg mąki jaglanej zapłacimy ok. 15 zł, a za 1 kg kaszy, z której przygotujemy mąkę prawie dwukrotnie mniej).

 

 

Przepis na domową mąkę jaglaną

  1. Kaszę jaglaną wysyp na sitko i dokładnie wypłucz gorącą wodą z kranu (idealnie wypłukana kasza nie brudzi już wody).
  2. Kaszę przelej wrzątkiem, a następnie mocno potrząśnij sitkiem, żeby usunąć jak najwięcej wody z kaszy.
  3. Kaszę przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piecz kilkadziesiąt minut w piekarniku. Czas pieczenia zależy przede wszystkim od ilości kaszy i ustawionej temperatury – pieczemy do momentu, aż kasza będzie zupełnie sucha (1 kg kaszy możemy piec ok. 30 minut w temp. 170 stopni lub prawie godzinę w temp. 100-120 stopni przy uchylonych drzwiczkach piekarnika; jeśli ci się nie śpieszy, wybierz tę drugą opcję, a unikniesz przypalenia kaszy). Raz na jakiś czas zajrzyj do piekarnika i wymieszaj kaszę drewnianą łyżką.
  4. Suchą kaszę przełóż do dobrego blendera lub młynka do kawy i dokładnie zmiel na drobny proszek. Gotowe! – tak przygotowaną mąkę przełóż do szczelnego pojemnika.

 

Do czego wykorzystać mąkę jaglaną?

Mąka jaglana świetnie sprawdzi się jako zdrowszy zamiennik mąki pszennej w wypiekach, naleśnikach, racuszkach oraz różnego rodzaju kluskach i kopytkach. Można z niej upiec wspaniały i delikatny chlebek jaglany, leciutkie bułeczki czy zdrowy spód do pizzy. Kaszy jaglanej można także użyć jako zagęstnika i zabielacza do zup i sosów.


Dodaj komentarz