Czy podcinanie i strzyżenie wzmacnia włosy?

Pewnie nie raz słyszałeś opinię, że podcinanie i strzyżenie włosów wzmacnia je i sprawia, że rosną szybciej i są gęstsze. Czy to prawda? – postanowiliśmy to sprawdzić.

 

Jak  rośnie włos?

Każdy włos ma swój początek w mieszku włosowym. Mieszki powstają już we wczesnym stadium embrionalnym człowieka, łącznie z zawiązkami włosowymi, których zadaniem jest zasilanie wnętrza włosa substancjami odżywczymi pochodzącymi z naczyń włosowatych warstwy skórnej. Komórki w mieszku włosowym dzielą się, w wyniku czego włos wydobywa się na powierzchnię skóry.

Cały proces porostu włosów zapisany jest w kodzie genetycznym człowieka – jest indywidualny, niepowtarzalny i sterowany wieloma hormonami. To właśnie kod genetyczny determinuje to, w jaki sposób włosy rosną (w jakim kierunku, czy będą kręcone, czy gładkie). Informacje o rodzaju i ilości mieszków włosowych są zaprogramowane jeszcze w życiu płodowym i w ciągu całego życia człowieka nie zmieniają się.

 

Czy podcinanie wpływa na włosy?

Cała strefa odpowiedzialna za porost włosów znajduje się głęboko w skórze głowy i przez całe życie człowieka wytwarza włosy o jednakowej grubości. Wniosek jest jednoznaczny – strzyżenie i podcinanie włosów nie ma najmniejszego wpływu na ich grubość i gęstość, nie przyśpiesza wzrostu włosów ani ich nie wzmacnia.

Faktem jest jednak to, że podcinanie pozwala pozbyć się najbardziej zniszczonych i narażonych na największe uszkodzenia części włosów, dzięki czemu wydaje się, że włosy po takim zabiegu są zdrowsze i mocniejsze. Poza tym odpowiednio dobrane i dobrze wykonane strzyżenie także może sprawić wrażenie, że włosów jest więcej.

 

 

Źródło:

Hoch D., Schmock M., Wszystko o włosach – od teorii do praktyki,
1994


Dodaj komentarz