18 października – Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

18 października został z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Towarzystwa Menopauzy ustanowiony jako Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. To święto ma przede wszystkim uświadomić, jak ważna jest wiedza na temat przekwitania, a także pokazać, że jest to zupełnie naturalny etap w życiu, który przy zastosowaniu odpowiednich metod można przejść łagodnie i bezproblemowo.

 

Co to jest menopauza?

Menopauza to etap w życiu kobiety, w którym wygasa cykliczna praca jajników. Taki proces skutkuje obniżeniem poziomu estrogenów i ustaniem miesiączkowania, a co za tym idzie utratą aktywności pęcherzykowej jajników i zahamowaniem płodności. Dzieje się to zwykle między 45 a 55 rokiem życia kobiety (nie są to sztywne widełki wiekowe – u niektórych pań menopauza może pojawić się wcześniej lub później). Uważa się, że niektóre czynniki (np. nieodpowiednia dieta czy palenie papierosów) mogą przyspieszyć ten proces, ale to bardzo indywidualna kwestia. Menopauza to jak najbardziej naturalny stan, ale warto wiedzieć, jakie zmiany mogą zajść w tym czasie w organizmie i dobrze się na nie przygotować.

 

Dolegliwości czasu przekwitania

Zmiany hormonalne powodują początkowo zaburzenia miesiączkowania, a następnie mogą być przyczyną wielu innych dolegliwości, które dotykają nawet 70% pań. Najczęstsze z nich to uderzenia gorąca, zlewne poty występujące głównie nocą, wahania nastroju i wzrost wagi. Może wystąpić również bezsenność, uczucie znużenia i zmęczenia, zawroty głowy czy kołatanie serca.

 

Jak radzić sobie z objawami klimakterium?

Najprostszym sposobem radzenia sobie z dokuczliwymi objawami jest odpowiednio dobrana przez lekarza ginekologa zastępcza terapia hormonalna, ale w Polsce korzysta z niej niespełna 17% kobiet w okresie menopauzy. Taka terapia przyniesie najlepsze efekty, jeśli zostanie wprowadzona tuż po pierwszych objawach wchodzenia w klimakterium, dlatego bardzo ważna jest samoobserwacja i świadomość zachodzących w organizmie zmian. Alternatywą dla zastępczej terapii hormonalnej są preparaty zawierające fitoestrogeny, ale przed ich zastosowaniem także należy zasięgnąć porady lekarskiej. Farmakologiczne leczenie menopauzy ma różny przebieg i może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

 

Naturalne metody

W łagodzeniu objawów menopauzy pomoże także odpowiednia dieta – lekka kuchnia oparta głównie na owocach, warzywach, drobiu i rybach pomoże przyspieszyć metabolizm, a co za tym idzie nie dopuścić do wzrostu wagi. Do codziennego jadłospisu warto włączyć także wzmacniający kości wapń, produkty z pełnego zboża oraz orzechy, migdały i zdrowe pestki. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju herbatki ziołowe, np. szałwia i mięta złagodzą uderzenia gorąca, melisa, dziurawiec i kozłek lekarski uspokoją i wyciszą, a głóg i ziele serdecznika obniżą ciśnienie i zniwelują kołatanie serca. Dietę uzupełnić należy produktami zawierającymi duże ilości naturalnych fitoestrogenów (ich bogatym źródłem jest m.in. soja, jabłka, marchew, bób, nasiona słonecznika, gruszki, jęczmień i kiełki pszenicy).

 

Nie tylko kobiecy problem

Problem przekwitania dotyczy nie tylko kobiet.  Mężczyźni po 50 roku życia wchodzą w etap andropauzy, czyli zmniejszenia zdolności reprodukcyjnej spowodowanej zmianami hormonalnymi. Z andropauzą także związane są dokuczliwe dolegliwości, ale dotyczą one nie więcej niż 10-20% mężczyzn. Do najczęstszych objawów należą: spadek libido, osłabienie, kłopoty z pamięcią, zaburzenia snu, nerwowość, obniżenie odporności organizmu, cukrzyca i nadmierna potliwość. W leczeniu andropauzy pomoże zapisana przez androloga lub endokrynologa hormonalna terapia zastępcza oraz zdrowa dieta i dużo ruchu.

 

Czas na częstsze badania

Objawy menopauzy i andropauzy przypominają też o tym, że od tej pory należy bardziej skupić się na zdrowiu i zdrowym stylu życia. Wskazane są częstsze badania kontrolne, wprowadzenie lżejszej diety i regularna aktywność fizyczna. Warto także zrezygnować z używek oraz unikać spożywania alkoholu i palenia papierosów.

 


Dodaj komentarz