11 prostych trików pomagających ograniczyć i ułatwić prasowanie

Nie znoszę prasowania. Lubię prać, rozwieszać czyste rzeczy na suszarce i składać świeże, pachnące ciuszki, ale widok sterty ubrań czekających na prasowanie i perspektywa spędzenia godziny z żelazkiem w dłoni przyprawia mnie o ból głowy. Dlatego postanowiłam zmienić swoje podejście do prasowania i zastosować kilka trików pozwalających na ograniczenie mocowania się z żelazkiem. Co konkretnie można zrobić, żeby usprawnić (a w niektórych przypadkach nawet zupełnie zrezygnować) z prasowania, a mimo tego cieszyć się niepogniecionymi ubraniami? Sprawdź:

 

1. Dodaj do prania środek zmiękczający. Może to być np. twój ulubiony płyn do płukania tkanin, natomiast ja zamiast specjalistycznego środka dodaję najzwyklejszego octu – idealnie zmiękcza ubrania, sprawia, że są przyjemniejsze w dotyku i ułatwia późniejsze prasowanie tkanin (bez obaw – po wyjęciu z pralki ubrania są świeże i nie czuć octu).

2. Nie ustawiaj najwyższej prędkości wirowania. Wystarczy ok. 400-600 obrotów na minutę – pranie będzie co prawda dłużej schło, ale zagnieceń będzie dużo mniej.

3. Włącz przycisk „bez zagnieceń”, „lekkie prasowanie” lub „łatwe prasowanie” (niestety nie każda pralka posiada taką możliwość).

4. Nie przepełniaj bębna pralki. Lepiej włożyć do pralki mniej rzeczy – jeśli ubrania nie będą mocno ściśnięte, nie powstanie na nich zbyt dużo zagnieceń.

5. Ubrania wyciągaj od razu po zakończeniu prania. Im dłużej rzeczy leżą w pralce, tym większe zagniecenia się na nich tworzą (wystarczy, że po praniu ubrania poleżą w pralce kilka minut i prasowanie masz zapewnione).

6. Przed rozwieszeniem mocno strzepnij każdą rzecz. To pozwoli rozprostować największe zagniecenia.

7. Przed rozwieszeniem prania delikatnie naciągnij rękami mokre tkaniny.

8. Rozwieszaj ubrania równo, porządnie i dokładnie, najlepiej cięższą stroną do dołu (obciążenie dodatkowo rozprostuje ubrania). Po rozwieszeniu postaraj się wygładzić dłonią wszelkie nierówności.

9. Wizytowe koszule i eleganckie bluzki powieś na wieszakach i pozapinaj guziczki – dzięki temu nie będą się na nich tworzyły dodatkowe zagniecenia.

10. Uważaj na klamerki do bielizny. Jeśli suszysz pranie na zewnątrz przyczepiaj klamerki w niewidocznych miejscach, żeby nie robić dodatkowych śladów na ubraniach. W pomieszczeniach zrezygnuj z używania klamerek do bielizny.

11. Po wysuszeniu porządnie i równo poskładaj ubrania i starannie ułóż je na półkach w szafie.

 

Pamiętaj, że nawet jeśli ubranie po zdjęciu z suszarki nie jest idealnie gładkie (nie ma co się oszukiwać – w ten sposób nie uda się osiągnąć efektu żelazka), to najprawdopodobniej rozprostuje się po kilku minutach od założenia na ciało.

Niestety eleganckie koszule i spodnie i tak będą wymagały prasowania, ale dzięki zastosowaniu tych prostych trików prasowanie będzie prostsze i przyjemniejsze.


2 komentarze

 • aga

  6 grudnia 2017

  ehh, na mie właśnie czeka sterta stert 🙁

  Reply
  • zyjprosciej.pl

   7 grudnia 2017

   Szczerze współczuję, nie znoszę prasowania. Przy kolejnym praniu zastosuj się do moich wskazówek i zobaczysz, że prasowania będzie dużo mniej 🙂

   Reply

Dodaj komentarz