10 najbrudniejszych przedmiotów w twoim domu

Zastanawiałaś się kiedyś, które przedmioty w twoim domu są najbrudniejsze? Pewnie pomyślisz: kosz na śmieci i deska sedesowa. Nic bardziej mylnego – więcej szkodliwych bakterii znajdziesz na zupełnie innych przedmiotach domowego użytku. Jakich? Sprawdź:

 

1. Deska do krojenia

Szacuje się, że na desce do krojenia znaleźć można aż 50 razy więcej szkodliwych bakterii niż na desce sedesowej, dlatego kuchenne deski należy myć porządnie myć po każdym użyciu i często dezynfekować (tutaj dowiesz się, jak czyścić deski do krojenia). Zużyte deski z widocznymi głębokimi rysami i śladami po nożu trzeba po prostu wymieniać, bo to właśnie w tych szczelinach rozwija się najwięcej bakterii.

 

2. Drewniane łyżki

Drewniane łyżki należy traktować tak samo jak drewniane deski do krojenia, dlatego oprócz mycia dezynfekuj je raz na jakiś czas. Jeśli zauważysz pęknięcia lub zmianę koloru łyżki, to znaczy, że czas wymienić ją na nową (w szczelinach rozwijają się bakterie, a sczernienie lub zmiana koloru świadczy o tym, że drewno zaczęło gnić).

 

3. Gąbka do mycia naczyń

Gąbki do mycia naczyń to kolejny przedmiot mający kontakt z resztkami jedzenia, a tym samym zbierający olbrzymie ilości niebezpiecznych bakterii. Dlatego często wymieniaj gąbkę kuchenną, a dodatkowo kiedy tylko możesz dezynfekuj ją (wystarczy wrzucić ją do zmywarki razem z naczyniami lub mokrą gąbkę włożyć na minutę do kuchenki mikrofalowej).

 

4. Ściereczki kuchenne

Często ściereczki kuchenne służą nie tylko do wycierania do sucha naczyń, ale też do wycierania rąk mających kontakt z przeróżnymi produktami spożywczymi (np. surowym mięsem). To idealne warunki dla szkodliwych drobnoustrojów, dlatego kuchenne ściereczki trzeba codziennie wymieniać i prać w wysokiej temperaturze. Tak samo należy postępować ze ściereczkami służącymi do przecierania blatów i urządzeń kuchennych.

 

5. Ekologiczne torby na zakupy

Torby na zakupy mają kontakt z różnego rodzaju produktami spożywczymi, dlatego na nich też gromadzi się mnóstwo bakterii. Pamiętaj o tym, że ekologiczne torby na zakupy trzeba regularnie prać, a najlepiej dodatkowo prasować, co pozwoli wyeliminować większość szkodliwych drobnoustrojów.

 

6. Ręczniki do rąk

Jak to możliwe, skoro ręcznikiem wyciera się umyte ręce? Zdarza się, że w pośpiechu myjesz ręce niedokładnie, a co za tym idzie ręcznik nie służy wówczas do osuszenia rąk, tylko do wycierania nim brudu. Poza tym na ręczniku, który dobrze nie wyschnie rozwijają się dodatkowe drobnoustroje, dlatego staraj się często wymieniać ręczniki (nie tylko te do rąk).

 

7. Klucze

Na kluczach od domu lub od samochodu znajdziemy całe mnóstwo brudu i bakterii, a mało kto pamięta o tym, że takie przedmioty także raz na jakiś czas trzeba wyczyścić. Wystarczy przemyć je wodą z mydłem, a najlepiej użyć jednorazowych ściereczek do dezynfekcji lub miękkiej ściereczki nasączonej alkoholem.

 

8. Portfel

Wrzucasz go do torby z zakupami, wkładasz do niego pieniądze i często używane karty płatnicze. Nie od dzisiaj wiadomo, że jest to siedlisko bakterii i szkodliwych drobnoustrojów, dlatego pamiętaj o tym, żeby raz na jakiś czas przetrzeć portfel jednorazową antybakteryjną ściereczką.

 

9. Telefon komórkowy i tablet

Na ekranie znajdziemy całe mnóstwo bakterii przeniesionych z twoich rąk, twarzy, a także torby czy kieszeni. Pamiętaj o tym, żeby kilka razy w tygodniu (a najlepiej codziennie) przecierać telefon jednorazową ściereczką dezynfekującą.

 

10. Twoje ręce

To właśnie na rękach przenosisz najwięcej bakterii, dlatego pamiętaj o ich higienie. Myj ręce przed każdym posiłkiem, od razu po powrocie do domu oraz po każdym skorzystaniu z toalety. Ten prosty nawyk zmniejszy ryzyko chorób wywołanych infekcjami nawet o 50%.


2 komentarze

Dodaj komentarz